Tajemniczy e-DolnySlask. Urząd marszałkowski blokuje informacje na temat portalu za 66 mln zł?

michalak 2.jpg

Dzisiaj (15 grudnia) – jak wynika ze specyfikacji istotnych warunków zamówienia mija termin zakończenia pierwszego etapu prac nad regionalną platformą informacyjną e-DolnySlask. Czy warszawska firma Qumak, realizująca dla samorządu województwa portal za 66 milionów zł, wywiązała się z umowy? Służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego potrzebują dwóch tygodni, żeby odpowiedzieć nam na to jedno pytanie.

Pierwszy etap prac nad portalem za 66 milionów zł miał polegać na wykonaniu platformy informacyjnej – opracowaniu, wykonaniu i wdrożeniu bazy wiedzy o Dolnym Śląsku oraz związanej infrastruktury sprzętowo – programowej. Dotyczył również promocji projektu i przeprowadzenia działań marketingowych wpisanych w strategię rynkową platformy – “18 miesięcy od daty podpisania umowy, jednak nie później niż do 15 grudnia 2014 r.”

Pięć dni temu skontaktowaliśmy się mailowo z urzędem marszałkowskim w tej sprawie. Dzisiaj dowiedzieliśmy się – nie po raz pierwszy zresztą – że urzędnicy mają dwa tygodnie, aby udzielić nam informacji. Poprosiliśmy zatem tylko o jedną odpowiedź – czy Qumak zakończył dzisiaj prace nad pierwszym etapem e-DS.

Julia Wach, dyrektor biura prasowego UMWD dziś przez cały dzień nie odbierała od nas telefonu. Z kolei pracownica biura (nie przedstawiła się) poinformowała, że po godz. 12.00 pojawi się kompetentna osoba do udzielenia odpowiedzi. Kiedy po raz drugi zadzwoniliśmy – powiedziała, że nie wie kiedy otrzymamy odpowiedź i zaznaczyła, że urząd “ma jeszcze czas”. Nieuchwytny był także rzecznik urzędu Jarosław Perduta. Tymczasem firma Qumak, każdą wypowiedź w sprawie portalu za 66 mln zł musi konsultować z urzędem marszałkowskim.

Odpowiadając nam na wątpliwości w sprawie tak prowadzonej polityki informacyjnej, które zgłosiliśmy przy innej okazji, Julia Wach poinformowała nas, że:

„art.3a ustawy Prawo Prasowe dokładnie mówi, że w zakresie prawa dostępu prasy do informacji publicznej stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198. Na wszystkie pytania zadane przez przedstawicieli pracy odpowiadamy niezwłocznie po uzyskaniu wszystkich informacji od komórek merytorycznych, i w żadnym wypadku nie utrudniamy pracy dziennikarzy. Zgodnie z etyką dziennikarską i ustawą Prawo Prasowe, prasa jest zobowiązana do prawdziwego przedstawiania omawianych zjawisk, powinna uwzględnić stanowiska obu stron, a dziennikarz ma obowiązek zachować szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych informacji”.

Pozostaje nam zatem czekać, aż służby prasowe UMWD „uzyskają wszystkie informacje od komórek merytorycznych” po to, by odpowiedzieć: tak lub nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ