Waldemar Bednarz donosi na Dutkiewicza do prokuratury i apeluje, by prezydent wycofał się z wyborów

waldek.jpg

W związku z nieprawidłowościami dotyczącymi budowy i wykorzystania stadionu miejskiego, jakie zostały zawarte w raporcie Najwyższej Izby Kontroli, Waldemar Bednarz oraz Krzysztof Wysoczański złożyli doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Rafała Dutkiewicza oraz prezesów spółki Wrocław 2012.

Doniesienie dotyczy trzech artykułów kodeksu karnego oraz jednego z prawa budowlanego.

-Na podstawie materiałów zebranych przez kontrolerów można wysnuć podejrzenie popełnienia przestępstw z artykułu 296 § 1 i 3 oraz artykułu 231 § 1. To są przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy, które skutkują szkodą na interesie publicznym oraz nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym. Raport NIK jest obszerny i szczegółowy, już tylko na jego podstawie można postawić takie wnioski. Sami kontrolerzy NIK nie wykluczyli, że zgłoszą się do organów sprawiedliwości, by zbadali sprawę – tłumaczył Bartłomiej Ciążyński, prawnik, który startuje z list SLD-Lewica Razem w najbliższych wyborach.

Ostatni z zarzutów dotyczy prawa budowlanego i związany jest z użytkowaniem stadionu i organizowaniem na nim imprez przed skończeniem wszystkich odbiorów.

Raport NIK, który zdecydował o złożeniu przez Bednarza zawiadomienia, jest miażdżący dla władz Wrocławia oraz szefów spółki Wrocław 2012. Kwota, na jaką kontrolerzy oszacowali nieprawidłowości związane z budową i użytkowaniem Stadionu Miejskiego, wynosi 313 466 400 złotych. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje w raporcie m. in. na naruszenie przepisów prawa, działania niegospodarne, niezachowanie zasad uczciwej konkurencji czy też nieuzasadnione wydatki.

-Działania te mogą skutkować daleko idącymi negatywnymi konsekwencjami, również w postaci utraty płynności finansowej przez gminną spółkę Wrocław 2012, jak i samą gminę Wrocław – mówi Waldemar Bednarz.

Kandydat SLD na prezydenta miasta zawiadomienie skierował do Prokuratora Generalnego, bo jego zdaniem sprawa dotyczy prominentnych urzędników, a w związku z tym wymaga wyznaczenia jednostki spoza okręgu wrocławskiego.

Bednarz zaapelował też do Rafała Dutkiewicza o rezygnację z walki o reelekcję.

-Zważywszy na fakt, iż waga tej sprawy, w kontekście ujawnionych przez NIK nieprawidłowości finansowych sięgających blisko 10 proc. budżetu gminy, jak i w zakresie nadzoru, apeluję do Rafała Dutkiewicza o wycofanie się z kandydowania na prezydenta Wrocławia – powiedział.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj