Żołnierz sądzony za komentarz w Internecie

rzolnierz.jpg

Chorąży Wojska Polskiego Marcin K., jest oskarżony z art. 126a k. k. o nawoływanie do nienawiści na tle rasowym wobec ludności cygańskiej (syg. III K 350/13). Dzisiejsze postępowanie zostało odroczone z powodu braku jednego z kluczowych materiałów dowodowych.

Powodem oskarżenia jest wpis na stronie internetowej Gazety Wrocławskiej, pod artykułem o Romach z koczowiska na Kamieńskiego:

Z chęcią dołożę się do benzyny, żeby te lepianki spalić. Przynajmniej będzie gdzie wyjść na spacer – napisał w marcu zeszełego roku Marcin K.

Żołnierz, odznaczony Gwiazdą Iraku i Gwiazdą Afganistanu, przyznał się do zamieszczenia takiego wpisu w Internecie. Nie przyznał się natomiast do stawianych mu zarzutów.

Marcin K. zeznał, że nie należy do żadnej organizacji nacjonalistycznej, a w przyszłości nie miał zatargów z ludnością romską. Zaprzeczył też jakoby jego celem było nawoływanie do aktów nienawiści wobec Cyganów. Komentarz zamieścił pod wpływem impulsu, a jego charakter był prześmiewczy. Twierdził, że nigdy nie miał powodów, by wyrządzić krzywdę Cyganom, co też nie było jego intencją.

Dziś w charakterze świadka zeznawała socjolog Joanna Janiszewska, która zgłosiła jeden z komentarzy spod artykułu na stronie internetowej Gazety Wrocławskiej do pełnomocnika ds. ochrony praw człowieka. Nie dotyczył on chorążego K., ale w konsekwencji tego zgłoszenia także jemu postawiono zarzut. Socjolog zeznała, po zapoznaniu się z treścią wpisu oskarżonego, że nawołuje on do nienawiści wobec Romów.

Ostatecznie sprawa została odroczona, ponieważ w aktach sprawy nie znalazł się artykuł, pod którym umieszczone zostały komentarze, będące przedmiotem sprawy. Wyrok zapadnie 28 lutego.

Komentarz do sprawy: Gdyby polskie sądy miały zajmować się wszystkimi takimi komentarzami w sieci, to mielibyśmy kompletny paraliż sądownictwa. Niestety z naszych informacji wynika, że lewicowi działacze coraz częściej zgłaszają podobne sprawy. Zapewne nie zawahają pozwać się nikogo. Dziś oskarżonym był zasłużony chorąży, jutro możesz być nim Ty.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ