Zesłanie Ducha Świętego

michał Piechel.jpg

Pan Jezus pięćdziesiątego dnia od swego Zmartwychwstania zesłał na apostołów, zgromadzonych w wieczerniku, Ducha Świętego. „Gdy przyjdzie Duch pocieszyciel, którego ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o mnie” (J 15, 26).

W tym dniu Kościół zastał ożywiony przez Ducha Świętego, dzięki któremu mógł rozpocząć głoszenie o radosnej nowinie i zbawieniu wszystkich ludzi. Dzisiejsza uroczystość jest najstarszym świętem w Kościele. Obchodzono już w czasach apostołów, posiadała wtedy praktyczne tą samą rangę, co uroczystość Paschy. W czasach średniowiecza był zwyczaj rzucania z sufitu kościoła kwiatów symbolizujących Ducha Świętego.

Kościół przypomina, że uroczystość zesłania Ducha Świętego jest wypełnieniem i zakończenia świąt okresu Zmartwychwstania Pańskiego. Duch Święty stanowił cel działalności Pana Jezusa, zgodnie z obietnicą wywyższenia Chrystusa na drzewie krzyża, posłany został Duch Święty od Ojca i Syna, który ma za zadanie prowadzić dalej dzieło Chrystusa. W dniu zesłania ludzkość została odnowiona i zjednoczona w Duch Świętym. Św. Paweł napisał: „nie ma już Greka ani Żyda”.

Apostołowie zgromadzili wokół siebie wszystkie narody, żeby im głosić prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa i o Królestwie Bożym. Dzień zesłania Ducha Świętego potocznie zwany jest dniem Zielonych Świąt, jest to w chrześcijaństwie święto przypadające czterdzieści dziewięć dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Jest to najważniejsze uroczystości liturgicznej, obchodzone przez dwa dni, szczególnie w krajach protestanckich, takich jak: Niemcy, Szwajcaria, Holandia oraz Dania. Pierwszy dzień Zielonych Świątek jest dniem wolnym od pracy. Żydowskie Święto Tygodni stało się świętem Zesłania Ducha Świętego, podobnie jak Pascha stała się świętem Zmartwychwstania Chrystusa. My, jako chrześcijanie, powinnyśmy kontynuować tradycję Izraela, która łączy wydarzenia z Góry Synaj z wydarzeniami w Wieczerniku. Wierzymy, że Duch Święty, który unosi się nad wodami, który prowadził proroków, osłaniał Maryję, teraz zamieszkuje w naszych sercach, ma nas nauczyć wołać do Ojca Abba – Ojcze, kiedy zapomnimy, że jesteśmy dziećmi Boga. Dzięki Niemu stajemy się dziedzicami przez miłość synowską, objawioną w Jezusie. Duch Święty przemienia nas w dzieci Boże. Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi.

 autor: Michał Piechel, Radny Wrocławia 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj