Wiener Philharmoniker we Wrocławiu – 30 maja 2016 r.

NFM.jpg

Wielkie gwiazdy w NFM: Wiener Philharmoniker

30 maja 2016 r., godz. 20:00 Narodowe Forum Muzyki

Wykonawcy: Semyon Bychkov – dyrygent 
Wiener Philharmoniker

Program:

F. Schubert VIII Symfonia h-moll  D 759 „Niedokończona”

R. Strauss Życie bohatera op. 40

Cennik:
VIP – 500* zł/300 zł
I kategoria – 150 zł/110 zł
II kategoria – 90 zł /60 zł
III kategoria – 50 zł /30 zł

VIP* – z zaproszeniem do VIP Room

Koncert specjalny. Bilety nie podlegają zwrotowi.

Bilety wyprzedane

Źródło: http://www.wroclaw2016.pl/wielkie-gwiazdy-w-nfm-wiener-philharmoniker

 

***

„Zwany „stolicą muzyki” Wiedeń przez lata nie posiadał własnego, profesjonalnego i systematycznie koncertującego zespołu orkiestrowego.

Sytuacja zmieniła się 28 marca 1842 roku za sprawą historycznego występu ówczesnej Orkiestry Opery Cesarskiej, który po dziś dzień uznawany jest za narodziny jednego z najważniejszych zespołów na świecie – słynnych Filharmoników Wiedeńskich.

Nieco ponad dwa miesiące po swoich 174 urodzinach muzycy odwiedzą Wrocław jako kolejny już światowej sławy zespół, który gości w tym roku na estradzie Narodowego Forum Muzyki

Według rankingu cenionego pisma muzycznego „Gramophone” orkiestra Wiener Philharmoniker znajduje się w grupie pięciu najważniejszych na świecie. O renomie zespołu świadczy nie tylko jego wysoki poziom artystyczny, ale również współpraca z najwybitniejszymi artystami. Pośród dyrygentów pracujących z orkiestrą znalazły się takie postaci, jak: Karl Böhm, Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, John Elliot Gardiner, Pierre Boulez i wielu, wielu innych.

Co więcej, przez pewien czas zespołowi przewodniczył sam Gustav Mahler, pod którego batutą Filharmonicy Wiedeńscy zagrali swój pierwszy zagraniczny koncert podczas Światowej Wystawy w Paryżu w 1900 roku. Mahler to nie jedyny kompozytor, który chętnie współpracował z Wiener Philharmoniker. W tym zacnym gronie wyróżnić można również m.in. Richarda Wagnera, Johannesa Brahmsa, Ferenca Liszta, Antona Brucknera czy Richarda Straussa. 

Elementem, który wyróżnia wiedeńską orkiestrę, jest jej niepowtarzalne brzmienie. Zespół zawdzięcza je m.in. zastosowaniu przez muzyków nietypowych odmian poszczególnych instrumentów – na przykład obojów i waltorni wiedeńskich. Tak zwany „Wiener Klang” to niewątpliwie zjawisko jedyne w swoim rodzaju, zachwycające melomanów na całym świecie.

Informujemy, że podczas koncertu obowiązuje CAŁKOWITY zakaz fotografowania i nagrywania koncertu.
Osoby spóźnione zostaną wpuszczone na Salę w przerwie koncertu, żeby nie zakłócać wykonania muzyków i odbioru melomanom. Prosimy o uszanowanie prośby dyrygenta oraz orkiestry i zastosowanie się do powyższych wytycznych.

Koncert w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016″

Źródło: http://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/2796

Fotografia: Roman Andrzej Śniady, styczeń 2016 r.

***

F. Schubert VIII Symfonia h-moll  D 759 „Niedokończona”

https://www.youtube.com/watch?v=0mnrHf7p0jM

R. Strauss Życie bohatera op. 40

https://www.youtube.com/watch?v=NGlzlNlnw_w

 

 

 

***

R.A.Ś. (+), 29/05/2016 r.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ