Waldemar Antkowiak: Mikrocefalia w Europie

komar.jpg

Komar przenoszący wirusa zika występuje na południe od Rio Grande. Skąd zatem ujawnione w ostatnich dniach przypadki urodzin dziecka z mikrocefalią w Europie?

Jak podała agencja AFP 25 lipca w barcelońskiej klinice przyszło na świat dziecko z małogłowiem wywołanym wirusem zika.

Z kolei Rueters podaje, że infekcje u przyszłej matki ujawniono w maju, ale kobieta zdecydowała się urodzić dziecko. Równocześnie 15 lipca – agencje nie precyzują miejsca – ujawniono pierwszy przypadek zakażenia się wirusem zika w wyniku kontaktu seksualnego – tyle, że droga wiodła od kobiety do mężczyzny.

Wirus zika

Przenoszony przez specjalny typ komara przystosowanego do życia w strefie równikowej – jest niezwykle niebezpieczny dla kobiet w ciąży i ich dzieci. Czy wirus zmutował i w ostatnim czasie ujawnił swe dewastacyjne możliwości? Przecież komary żyły i przenosiły wirusa od dawna.

Zdaniem specjalistów z WHO „winna” jest postępująca diagnostyka, która potrafi ujawnić związek przyczynowo-skutkowy i wskazać winnego mikrocefalii u niemowląt. Innymi słowy, gdyby nie postęp w medycynie, to nie byłoby wiadomo, dlaczego rodzą się dzieci z małogłowiem.

Przenoszony również drogą płciową

Uspokajająco mają brzmieć także komunikaty, że do tej pory ujawniono 2000 narodzin z małogłowiem. Centrum infekcji to Brazylia, ale w zasadzie cała Ameryka Łacińska i Środkowa uznawana jest za strefę zagrożenia. Ile przeprowadzono w tej strefie aborcji po ujawnieniu zakażenia lub po prostu ze strachu przez nim? Nie wiadomo.

Wirus przenosi się także droga płciową. Otóż ma on właściwości adaptacji i w męskim nasieniu, gdzie może przetrwać do 60 dni. Stąd zakażenia drogą kontaktów seksualnych nie są niczym zaskakującym. Jednak do tej pory to panowie byli źródłem infekcji. Informacja o zakażeniu w odwrotny sposób jest zaskakująca.

Profilaktyka przed zakażeniem wirusem jest odpowiednia do wiedzy na temat dróg jego przenoszenia. Europejczycy powinni unikać stref zakażenia, czyli nie jeździć bez wyraźnej potrzeby na południe od Rio Grande. Kobiety w ciąży koniecznie powinny unikać tej strefy.

Mieszkańcom strefy wirusa zika należy tylko współczuć.

źródło: gazeta Obywatelska

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ