Debata na temat Polski w PE. Timmermans: Komisja jest gotowa do kontynuowania konstruktywnego dialogu z Polską

Timermans.jpg
inf. prasowe
   
– Kwestie związane ze składem i funkcjonowaniem TK zmusiły Komisję Europejską do podjęcia dialogu, w ramach procedury praworządności z rządem RP dlatego, że praworządność to jedna z kluczowych wartości na których oparta jest UE, jak zapisano w punkcie drugim Traktatu. Poszanowanie praworządności jest też warunkiem prawa zachowania pełnego spectrum, odpowiedniego funkcjonowania i wzajemnego zaufania członków UE – mówił rozpoczynający debatę o Polsce w Parlamencie Europejskim Frans Timmermans.
 

W Parlamencie Europejskim rozpoczęła się debata o Polsce. Zainaugurował ją swoim wystąpieniem, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który przypomniał na czym polega problem oraz to, co wydarzyło się w Polsce od ostatniej debaty w Parlamencie Europejskim. 

– Ostatnio rozmawialiśmy o praworządności w Polsce w styczniu. Dziś chciałbym powiedzieć o tym, co wydarzyło się od tego czasu i jakie działania podjęła Komisja Europejska – rozpoczął Timmermans. – Kwestie związane ze składem i funkcjonowaniem TK zmusiły Komisję Europejską do podjęcia dialogu, w ramach procedury praworządności z rządem RP dlatego, że praworządność to jedna z kluczowych wartości na których oparta jest UE, jak zapisano w punkcie drugim Traktatu. Poszanowanie praworządności jest też warunkiem prawa zachowania pełnego spectrum, odpowiedniego funkcjonowania i wzajemnego zaufania członków UE – przypomniał.

– Stanowisko z marca tego roku Komisji zostało sporządzone na wniosek rządu RP. Od tego czasu miała miejsce intensywna wymiana opinii, by załagodzić pewnego rodzaju zarzuty wobec Komisji. Została przyjęta opinia w czerwcu, następnie w lipcu parlament polski uchwalił nową ustawę ws. TK. Mimo pewnych poprawek, pozostaje przedmiotem troski skład TK, publikacja wyroków oraz efektywność możliwości weryfikacji konstytucyjności stanowionego przez TK prawa – wskazywał pierwszy wiceprzewodniczący KE.

Przypomniał, że “27 lipca Komisja sporządziła pewne zarządzenia dotycząca państwa prawa”. – W zaleceniach tych przedstawiono trzy główne obszary:
1. Skład TK, jako że trzech wybranych legalnie przez poprzednich sędziów ciągle jeszcze nie ma możliwości pełnienia funkcji.
3. Publikacje wszystkich wyroków TK, która powinna nastąpić automatycznie, nie powinny zależeć od jakiejkolwiek decyzji władz wykonawczych i ustawodawczych.
3. Skuteczność funkcjonowania TK nie powinna być denotowana przez nowe ustawy czy reformy legislacyjne – wypunktował.

– Komisja zawraca się do władz polskich o podjecie w ciągu 3 miesięcy decyzji, które pozwolą na rozwiązanie tych kwestii. Cały szereg zmian dokonał się od tego czasu: 11 sierpnia TK wydał orzeczenie, które dotyczyło pełnych uwarunkowań funkcjonowania TK nazywanych niekonstytucyjnymi, natomiast rząd polski odmówił tych publikacji, nie opublikował również szeregu różnych wyroków w tym z 9 marca, które dotyczyło grudnia ubiegłego roku. Wszelkie zastrzeżenia dotyczące składu TK pozostają nierozwiązane. Komisja jest gotowa do kontynuowania konstruktywnego dialogu z Polską – powiedział Frans Timmermans.

 

źródło: Telewizja Republika

fot: youtube

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ