Minister Szałamacha: Jesteśmy przygotowani, we wtorek przedstawimy plan KE

minister szałamacha 2.jpg

Komisja Europejska zakwestionowała obowiązujący w Polsce od początku września podatek handlowy. Do tego faktu odniosło się Ministerstwo Finansów. „Spodziewaliśmy się tego, we wtorek przedstawimy plan” – czytamy.

Ustawa o podatku handlowym weszła w życie 1 września. Zgodnie z nią obowiązują dwie stawki – 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Według założeń rządu, w 2017 r. podatek ten miał przynieść 1,6 miliarda złotych wpływów do budżetu.

Nowelę krytycznie oceniała Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, reprezentująca interesy zagranicznych koncernów, takich jak Auchan, Tesco czy Jeronimo Martins.

Dziś podjęto decyzję o zakwestionowaniu podatku i wszczęciu postępowania. Stwierdzono, że zróżnicowanie stawek podatkowych powoduje m.in. nierówne traktowanie firm.

Taką decyzję KE brało pod uwagę ministerstwo. Spodziewano się, że KE zajmie stanowisko w tej sprawie już kilka tygodni wcześniej.

 

Trwała wymiana korespondencji, otrzymywaliśmy informacje na ten temat od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i naszego przedstawicielstwa w Brukseli. MF brało pod uwagę zarówno wariant pozytywny, tj. zaprzestanie postępowania przez KE jak i negatywny.  Dlatego MF przygotowało plan działań na tą drugą okoliczność. Plan zostanie zakomunikowany opinii publicznej we wtorek podczas konferencji prasowej

– czytamy w komunikacie na stronie resortu.

foto: you tube

źródło:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj