Janusz Wolniak: Jaka jest współczesna Temida ? Czy to upadek zawodu ?

sady21.jpg

Obejrzałem ostatnio kilka programów publicystycznych i reportaży, w których zwykli ludzie stają się bezbronni w obliczu bezdusznej Temidy. Spotkałem też parę osób mających problemy z wymiarem sprawiedliwości. I nie chodzi o takich, co na bakier są z prawem

Sądowa machina urzędnicza dla przeciętnego człowieka, nawet solidnie wykształconego, jest niedostępną twierdzą. Po 1989 roku w Sprawiedliwości niewiele się zmieniło. Małe przetasowania i tyle. Nawet okryci złą sławą prokuratorzy mogli liczyć na chrześcijańskie miłosierdzie tych, których kiedyś oskarżali. 
Wiele jest opowieści o nietykalnych sędziach, o ich immunitetach chroniących przed postawieniem w stan oskarżenia za pospolite przewinienia. Trudno zliczyć przypadki podawane przez media, kiedy ten czy ów przedstawiciel prawa pozostawał bezkarny.

Upadek zawodu

Degeneracji uległy zawody prawnicze, takie jak syndyk czy komornik. Ministrów poprzednich rządów mało wzruszały sprawy pokrzywdzonych obywateli. 
Obecnie minister Ziobro jest atakowany niemal z taką zajadłością jak prezes Kaczyński czy minister Macierewicz. Jeśli nie uda mu się zreformować sądownictwa, klęskę poniesiemy wszyscy, jako całe społeczeństwo. Wtedy na długie lata zostanie zakonserwowany obecny układ.
Jak to wygląda, można było zobaczyć w filmie „Układ zamknięty”. Co ciekawe, jeden z aktorów grających w tym filmie główną rolę, teraz jest obrońcą tego układu. 

Bezsilność

Przeciętny człowiek nie jest w stanie skutecznie sobie poradzić w sądach. Prawnicy przydzielani z urzędu odrabiają pańszczyznę. W miarę skuteczni są i dają gwarancję sukcesu tylko ci, którzy otrzymają sowitą zapłatę.
Stopień komplikacji prawa jest coraz większy. Na prawo narodowe nakłada się jeszcze unijne. A teraz słyszę, że za sprawą nowego porozumienia, tzw. CETA, może funkcjonować ponad wszystkim prawo korporacyjne, ponad Unią i ponad sądami państw członkowskich.
Według badań sprzed paru lat, a nic się w tej materii nie zmieniło. Dla 84 proc. Polaków najważniejszym problemem wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań sądowych. Na opieszałość sądów uskarża się 51 proc. badanych. 

Państwo demokratyczne

Podstawowymi filarami demokratycznego państwa są suwerenność narodu, czyli zasada mówiąca, że naród jest źródłem władzy w państwie i powinien suwerennie podejmować najważniejsze decyzje; pluralizm, czyli wielości poglądów i organizacji, które mogą działać w państwie demokratycznym; trójpodział władzy, czyli zasadzie podziału na trzy niezależnie i równe sobie władze: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą; oraz państwo prawa, czyli dominacji prawa nad państwem i równość wobec niego.

Czy dzisiaj te zasady są w Polsce przestrzegane? Część opozycji, część mediów i ludzie skupieni w KOD-dzie twierdzą, że w Polsce dokonuje się zamachu na demokrację. Tylko trzeba by sobie powiedzieć, czy nie jest całkiem inaczej?

Czy zamach na demokrację nie dokonał się za rządów Platformy i PSL-

autor: Janusz Wolniak

źródło: gazeta Obywatelska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj