Profesor Robert Alberski: „Sojusznik brytyjski za chwilę będzie poza Unią Europejską a polityka amerykańska – na razie – to jeden wielki znak zapytania”

alberski1.jpg

Profesor Robert Alberski w Radiu Rodzina komentował pracę rządu Beaty Szydło. Największym sukcesem – powiedział – jest mocne zaangażowanie w kwestie socjalne. Rząd stara sie dotrzymać wyborczych obietnic. Jest program 500+, leki dla seniorów, budownictwo socjalne, wkrótce obniżenie wieku emerytalnego. Rzeczywiście, jak na rok pracy jest to duże osiągnięcie, dotąd niespotykane w żadnym innym rządzie. Projekty są wdrożone a według analityków widoczne są pozytywne efekty programów. Widać wyraźnie, że polityka tego rządu nastawiona jest prospołecznie.

Z kolei porażką rządu Beaty Szydło jest polityka zagraniczna. Zdaniem prof. Alberskiego działania ministra Waszczykowskiego kładą się cieniem na kancelariach premiera i prezydenta. Minister Waszczykowski nie przewidywał wyjścia Wielkiej Brytania z Unii Europejskiej, zwycięstwa Trampa również. Dzisiaj trzeba uważnie przypatrywać się polityce wszystkich krajów UE i tym poza nią. Przed Brexitem, to właśnie Wielka Brytania miała być naszym sojusznikiem w Europie a w globalnym ujęciu Stany Zjednoczone. Teraz jest kłopot. Sojusznik brytyjski za chwilę będzie poza Unią Europejską a polityka amerykańska – na razie – to jeden wielki znak zapytania. I dlatego, mówi prof. Alberski, spawy polityki zagranicznej trzeba układać na nowo. Tym bardziej, że po niepowodzeniach „brytyjsko-amerykańskich” doszły napięte relacje polsko-francuskie po zerwaniu kontraktu na śmigłowce i chłodne stosunki polsko-niemieckie. Stąd, tak duże u opozycji kierowanie uwagi na wizerunek Polski. Profesor zauważa, że opozycja wytyka błędy i niedociągnięcia rządu najczęściej w obszarach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, gospodarczej i reformy edukacji. Różnice są fundamentalne, nie ma tam kontynuacji poprzednich założeń, stąd krytyka.

Rząd Beaty Szydło w 2017 roku powinien skupić się na gospodarce, bowiem z komunikatu GUS-u, widać spowolnienie gospodarcze. Według prof. Alberskiego zagrożone są finanse publiczne, bowiem kończy się koniunktura gospodarcza.

Małgorzata Paw

źródło: Radio Rodzina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj