Olbrychski u Lisa: Czasami największym wrogiem Polski są sami Polacy

Daniel Olbrychski gościł w programie Tomasza Lisa w serwisie Onet. W trakcie rozmowy stwierdził między innymi, że wrogami Polski są często Polacy i opowiedział o tym, że o Stan Wojenny tylko się otarł, bo wyjechał za granicę. „Podpisałem co trzeba było podpisać”

Olbrychski zapytany o nastawienie środowiska aktorskiego do obecnej władzy odpowiedział:

„Ja byłem akurat wtedy na emigracji zawodowo-politycznej i o stan wojenny tylko się otarłem. Podpisałem, co trzeba było podpisać, parę paczek z Mają Komorowską rozwieźliśmy internowanym, a potem wyjechałem. Ale koledzy wtedy się pięknie znaleźli, nie wiem co to oznaczało dla widzów, ale to chyba było ważne.” Aktor nie wspomniał, dlaczego wybrał karierę zarobkową zamiast walki o wolność, jak koledzy których podziwiał.

 

„Tak było zawsze, jest i będzie, że nie da się stłamsić społeczeństwa póki społeczeństwo nie będzie chciało tego stłamszenia. Świętym obowiązkiem jest, że jeśli coś się dzieje nie w porządku w państwie, to trzeba dawać w jakikolwiek sposób wyraz temu swojemu niezadowoleniu.” – skomentował bieżącą sytuację polityczną Olbrychski.

 

Bieżące zmiany polityczne aktor porównał do pojedynku bokserskiego: „Należy ciągnąć protest do pewnego momentu, a jeżeli to nie daje to rezultatów to są inne sposoby. Jak w boksie, jeśli nie działa lewy prosty obronny to trzeba wejść do półdystansu i pójść na wymianę ciosów.”

 

Tomasy Lis wspomniał swój pierwszy dzień pracy w TVP i wywiad z Danielem Olbrychskim. Lis zapytał swojego gościa czy ten spodziewał się że „to wszystko tak się może skończyć”. Olbrychski odrzekł:

„Jak to powiedział ktoś mądrzejszy ode mnie, o wolność i o demokrację należy walczyć każdego dnia, bo zawsze jest zagrożona, jak nie z tej strony to z innej strony, czasami z zewnątrz. A okazuje się, że czasami największym wrogiem Polski są sami Polacy.”

„Czasami?”

„Często.”

 

Aktor jest więc kolejnym celebrytą, który chce walczyć o demokrację przeciwko demokratycznie wybranej władzy.
źródło: Telewizja Republika
fot: youtube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj