Zastrzeżyński: Moc złej kampanii reklamowej, zwłaszcza telewizyjnej jest znacznie gorsza w skutkach niż alkohol

foto: mat prasowy

Reklama dźwignią handlu, to nie ulega wątpliwości, jednak coś się zepsuło, nastąpiła globalna patologia tego zjawiska. Zerwano wszelkie logiczne i rozumne połączenia pomiędzy reklamą a społeczeństwem. Reklama, ta najbardziej bogata, ogłupia w zamian za miliardowe zyski. Sprzedać „nic” opakowane w kolorowy papierek lub celofan to mało, teraz sprzedaje się wszystko w kapsułkach, w suplementach. Nadawcy telewizji komercyjnej po cichu liczą zyski i dostosowują swoje oferty programowe tak aby uderzenie obuchem treści jeszcze bardziej odebrało rozum telewidzom. Teraz wymierzają ciosy z siłą 4K.

W ciągu 12 godzin, w 2016 roku można było zobaczyć 228 reklam suplementów diety. W tym roku na liście najbogatszych jest dużo nowych milionerów, którzy zajmują się właśnie sprzedażą tego szczęścia w pigułce.  Nie trzeba wspominać o miliardach „tomików poezji” pt. masło, ser, kiełbasa, pralka, lodówka, pyzy mrożone i groszek konserwowy. Jednak co najciekawsze, z kimkolwiek się rozmawia, każdy mówi, że reklama na niego nie działa. Jest odporny. Reklama go drażni. To dlaczego ulica dziś mówi językiem reklamy: Brawo Ty, Brawo Ja? Czy to nie to samo stwierdzenie co u alkoholika, że on tylko pije dla towarzystwa?

To nie jest uderzenie bezmyślne. Od tej drugiej strony, czyli produkcji reklam, wygląda to jeszcze gorzej. Filmowcy rzeczywiście mogą spełnić swoje twórcze oczekiwania tylko w produkcji reklam. Jeden spot 30 sekundowy potrafi kosztować parę milionów złotych. W takiej produkcji ma się do dyspozycji najnowszy sprzęt, wykwalifikowaną ekipę i jest się bogiem. Gdy spojrzeć na tę sprawę globalnie to niemal wszyscy filmowcy w swoim dorobku mają przede wszystkim produkcję reklamowe, czym się szczycą. To potężna armada. Siła w talencie tych ludzi jest naprawdę solidna. I reklamodawcy to wykorzystują, a widz kupuje. Czy ktoś to może zmienić? To świat o wiele większy niż wszystkie znane dotąd systemy totalitarne. Wieczna przyjaźń ze Związkiem Radzieckim, to nic w porównaniu z tą potęgą.

Jednak poziom bezczelności w relacji reklamodawca a nadawca komercyjny jest już tak rozpasany, że analogicznie do sytuacji spożycia alkoholu, ma się wrażenie jakby ulice zataczały się i bełkotały w pijackim upojeniu.

To skoro można kontrolować spożycie alkoholu, tytoniu, hazardu, to dlaczego nie kontrolować sposobu, a nie tylko treści budowy kampanii reklamowych? Dlaczego nie przeciwdziałać takim zjawiskom, jak reklama suplementów diety? Czy nie można zawczasu uniemożliwiać tak ujętego promowania, jak np. zatrzymany ostatnio najmłodszy polski milioner, który obnażył i wykorzystał stacje komercyjne do swojego celu.

Moc złej kampanii reklamowej, zwłaszcza telewizyjnej jest znacznie gorsza w skutkach niż alkohol. Zabija z większą siłą niż papierosy, uzależnia mocniej niż hazard, a nawet truje człowieka. Uderza jednoznacznie. To przemoc w najczystszej formie. Dlaczego na to pozwalamy?

autor: Paweł Zastrzeżyński

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ