Prof. Nowak: Powinien powstać pomnik na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jeśli HGW nie chce, postawmy go w innym miejscu

prof. nowak.jpg

– Mamy konkretną odpowiedź od wielu lat w postaci obstrukcji autorstwa Hanny Gronkiewicz-Waltz. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i potem 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, której zawdzięczamy tak wiele my i mogą też zawdzięczać inne narody, prezydent powinien wystąpić z jasnym wezwaniem, by wielki widomy znak tego triumfu wreszcie powstał – mówił prof. Nowak w odniesieniu do braku pomniku na 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Historyk stwierdził, że „jeśli HGW i urzędnicy twierdzą, że trzeba się tego wstydzić, to trudno, wtedy ten łuk triumfalny powinien stanąć gdzie indziej”.

– Bitwa warszawska toczyła się na długości 200 km frontu i na pewno znajdzie się inna gmina, gdzie pomnik powinien stanąć, choć właściwym miejscem powinna być Warszawa – mówił.

Gość Telewizji Republika nawiązał tym samym do obchodów i akademii, które odbywają się w całej Polsce na cześć bohaterów, którzy zginęli za wolną Polskę.

– Dzięki choćby pomnikom czy monumentom na cześć bohaterów wojennych oraz historycznych możemy organizować akademie i obchodzić każdą rocznicę, która wpisała się w dzieje Polaków. Dzięki nim z kolei możemy ułożyć sens naszego życia i pamiętać o tych, którze swoje życie oddali, byśmy mogli żyć w wolnym kraju – mówił.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ