W. Bednarz: W końcu Śląsk zostanie sprzedany

domena publiczna

Ostatnia wyjątkowa aktywność (przetarg na doradztwo, uchwała Rady Miejskiej, ogłoszenie sprzedaży akcji) prezydenta Dutkiewicza wyraźnie wskazują, że proces reprywatyzacji spółki WKS Śląsk zbliża do końca. We wtorek 30. maja Rada Miejska przyjęła uchwałę o długoterminowym wsparciu wrocławskiego klubu piłkarskiego.

W uchwale  zapisano bardzo istotny fragment: „Jednocześnie Rada Miejska uznaje, że brak wsparcia spowoduje likwidację klubu, do której Wrocław nie powinien dopuścić”. Dyskusja podczas debaty w radzie miejskiej obracała się najczęściej  wokół zdania „prezydencki szantaż”. Prezydent ograł całą radę w iście mistrzowski sposób.  Najpewniej nieświadomie radni miejscy nałożyli  potencjalnie kosztowne  zobowiązanie na przyszłe wrocławskie budżety, jeśli w przyszłej umowie z nowym inwestorem zostanie zawarte, oprócz zobowiązań inwestycyjnych kupującego, zapewnienie, w oparciu o tę uchwałę,  o wsparciu ze strony Gminy nowego inwestora w Śląsku. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że nowy inwestor konstruując budżet klubu na nowy rok obrotowy może wykazać kilkumilionowy deficyt. Podpierając się przyjętą uchwałą, tzn. powołując się na argument o możliwości bankructwa, nowy właściciel wymusi na Radzie Miejskiej i prezydencie odpowiednie wsparcie finansowe.

Argumentem za prawdopodobną szybką sprzedażą większościowego pakietu w Śląsku  jest obecność Pana Jacka Masioty w Radzie Nadzorczej WKS Śląsk. Pan Masiota miał za zadanie przygotowanie spółki do sprzedaży. W ostatnich dniach dwie firmy złożyły oferty na doradztwo przy sprzedaży akcji należących do Gminy Wrocław w Śląsku. Oferta  Adwokackiej  Spółki Partnerskiej Masiota i Wspólnicy  opiewa na kwotę  596 tys. zł. Drugą ofertę, na 269 tys. zł złożyła Kancelaria Doradztwa Ekonomicznego ze Szczecina. Cena stanowi tylko 30 proc. kryterium wyboru oferenta. Kryterium wyboru oferenta: 70 proc. termin realizacji zamówienia i tylko 30 proc. cena,Kryterium wyboru oferenta: 70 proc. termin realizacji zamówienia i tylko 30 proc. cena,Kryterium wyboru oferenta: 70 proc. termin realizacji zamówienia i tylko 30 proc. cena,

Pod koniec zeszłego tygodnia prezydent Wrocławia zaprosił do negocjacji w sprawie zbycia większościowego pakietu akcji (28 006 akcji) w firmie Wrocławski Klub Sportowy „Śląsk Wrocław” S.A.  Wartość nominalna jednej akcji wynosi 1000 zł. Gdyby prezydentowi udało się sprzedać udziały w cenie nominalnej, to Wrocław pozyskałby ponad 28 mln zł. Warto przypomnieć, że w maju 2016 r. Gmina Wrocław obejmowała nowe akcje w Śląsku po 1000 zł. Niższe oferty osiągnięte  w wyniku negocjacji będą się wiązały z ewidentną stratą. I tak prawdopodobnie będzie. Następna inwestycja, po zbyciu udziałów w EIT+,  może skończyć  się finansową stratą. Może jednak prezydent Dutkiewicz jednak sprzeda udziały w Śląsku w cenie wyższej niż 1000 zł za akcję (trzymam kciuki!) ?  A co Państwo o tym sądzą?

Waldemar  Bednarz

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ