Prezydent Duda: Każde powstanie, które prowadzi do wolnej Polski jest wygrane. Było warto!

duda.jpg
– Nie jest przegranym powstanie, które w efekcie prowadzi do wolnej Polski. Powstanie Warszawskie doprowadziło do wolności, więc było warto – mówił Andrzej Duda podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczyste obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie rozpoczęła msza św. Następnie wojskowa orkiestra odegrała hymn państwowy oraz hejnał warszawski.

73 LATA

– Co było, a czego nie było tutaj 73 lata temu? Nie było pomnika bohaterów. Nie było takiego zgromadzenia. Nie było biało-czerwonych flag. Nie było też zniczy. Ale jedno było na pewno. Byli tutaj rycerze biało-czerwonej, którzy wywiesili flagę następnego dnia, rzucając się na znienawidzonego wroga – mówił prezydent na pl. Krasińskich w Warszawie.

Jak dodał, dla obecnej Polski było warto mimo, iż powstanie ma swoich przeciwników.

– Dziś, kiedy siedziałem w Muzeum Powstania Warszawskiego, rozmawiałem z powstańcami i usłyszałem z ust jednego z nich ciche „panie prezydencie, myśmy na prawdę przeżyli piekło”. Uśmiechnął się i powiedział, przedstawił swoją prawnuczkę. Znów zrozumiałem, że było warto. Zapewniam Was o tym i chylę czoła przed bohaterami. Nie jest przegrane powstanie, które w efekcie prowadzi do wolnego kraju. Powstanie Warszawskie do tego doprowadziło – dodał Andrzej Duda.

BYŁO WARTO

Prezydent podkreślił, że Polska zawsze podniesie się z każdej tragedii, tak jak to robiła do tej pory.

–Wy, nasi najdrożsi i najwspanialsi powstańcy, jesteście solą polskiej ziemi i panteonem bohaterów Rzeczypospolitej. Jako prezydent, nisko chylę przed Wami czoła, także w imieniu Polski Rzeczypospolitej. Dziękuję Wam za męstwo i za świadectwo, które dawaliście wtedy i dajecie dziś, przekazując młodym i budując postawy patriotyczne. Walczyliście o dumę, o Boga, o honor i ojczyznę. O każdą pięść ziemi i o każdą cegłę Warszawy.

– Chylę przed Wami czoła, tak jak Wy chyliliście czoła przed powstańcami styczniowymi. Oni chylili czoła przed powstańcami listopadowymi, a tamci, przed bohaterami z poprzednich epok. Dziękuję Wam – dodał Andrzej Duda.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ