Polacy dokonali niesamowitego archeologicznego odkrycia!

domena publiczna

W rejonie chorwackiej zatoki Ljubac polscy archeolodzy odkryli pozostałości potężnego rzymskiego magazynu. Odkrycie było możliwe dzięki użyciu georadarów, ponieważ prawie cała konstrukcja spoczywała pod ziemią przy adriatyckim brzegu.
Wiek odnalezionych szczątków jest szacowany na ok. 2000 lat. Szacowane wymiary budynku to 40 na 80 metrów, spora część murów nadal jest zachowana do wysokości 4m. Mury były niezwykle grube, a do tego dodatkowo wzmocnione drewnianymi przyporami, stanowiło to dodatkową ochronę np. przed atakami rabunkowymi. Plan budynku udało się ustalić dzięki badaniom georadarowym.

 

Okazało się, że jest to rzymski magazyn, który działał w I-II w. n.e. obok nieznanego starożytnego portu. Znaleziska budynków tego rodzaju są absolutną rzadkością nie tylko w starożytnej Dalmacji, ale na całym wschodnim wybrzeżu Adriatyku – mówi główny zarządca projektu dr. hab. Fabian Welc z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Podobne magazyny są znane z innych prowincji Cesarstwa, lecz ten odkryty w rejonie zatoki Ljubac jest najprawdopodobniej jednym z najlepiej zachowanych – kontynuuje Welc

Oprócz odkrycia starożytnego magazynu, w czerwcu polscy archeolodzy odkryli także wiele innych budowli. Takich jak warsztaty rzemieślnicze czy systemy kanalizacyjne i wodociągowe z tamtego okresu

Źródło: rmf24.pl/ teelwizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ