UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

MP

W kościele katolickim przypada dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana też Świętem Trzech Króli. W tym dniu święcimy kredę, kadzidło i wodę, a także oznaczamy drzwi domów cyframi nowego roku i inicjałami imion Mędrców. Dzisiejsza uroczystość nawiązuje do hołdu, jaki Dzieciątku Jezus złożyli mędrcy ze Wschodu.

Ks. bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, wskazuje, że treścią tego święta jest objawienie się Boga, który stał się człowiekiem.

Bóg – jak podkreśla ksiądz biskup – objawia się jako nowonarodzone Dziecię Mędrcom, którzy przybyli ze Wschodu do Betlejem.

– Wydarzenie złożenia hołdu nowonarodzonemu Dziecięciu przez Mędrców znamy z drugiego rozdziału Ewangelii wg. św. Mateusza. Pokazuje nam ono, że wolną Ojca Niebieskiego jest, aby zbawienie dotarło do wszystkich ludów i narodów. Rozumienie Mędrców jako przedstawicieli świata zewnętrznego wobec Izraela sprawia, że w tę uroczystość akcentuje się także misyjny wymiar posłannictwa Kościoła. Modlimy się w intencji misjonarek i misjonarzy – wskazuje przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Uroczystość Objawienia Pańskiego wiąże się z tradycją święcenia kadzidła i kredy oraz błogosławieniem wody. Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak zachęca do oznaczenia kredą drzwi domów i nierezygnowania z tego zwyczaju.

– Pomimo obostrzeń związanych z pandemią i utrudnionego dostępu do Liturgii, postarajmy się i w tym roku oznaczyć błogosławioną kredą drzwi naszych domów lub mieszkań, pisząc cyfry nowego roku oraz inicjały imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, czyli K+M+B 2021, lub w wersji łacińskiej C+M+B 2021 – mówi ks. Leszek Gęsiak.

Dziś przypada też wigilia Bożego Narodzenia w kościołach wschodnich. Świąteczne życzenia złożył grekokatolikom przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. abp Stanisław Gądecki życzył, by prawda o narodzinach Bożego Syna jeszcze skuteczniej kształtowała ich serca, docierając z łatwością – wraz z pasterskim nauczaniem – do jak najszerszego grona grekokatolików w Polsce.

RIRM/ radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ